SERVIS JÍZDNÍCH KOL, KOČÁRKŮ A KOLOBĚŽEK DOČASNĚ UZAVŘEN !!!

Kategorie

OPRAVA POŠKOZENÉHO ŘAZENÍ

Přesmykač

Jestliže přestane dostatečně fungovat přesmykač, ať už z důvodu přetrženého lanka, nebo mechanického poškození, tak nepropadejte panice. Bez přesmykače se totiž obejdete. Alespoň na dojetí. Problém může nastat během závodu, kde se střídá rovina s kopci. Tam už bude jeden z převodníků chybět (menší výhoda pro dvojpřevodníky).

Co se tedy se „smykem“ může stát?

1) řazení jde ztěžka, je nutno vynaložit vetší sílu na palec při řazení. Nečistotou zanešený bowden, případně přesmykač zanešený blátem. Oprava: - očistit přesmykač (výměna bowdenu a lanka – v servisu)

2) utržené lanko přesmykače. Oprava: - nastavte vodítko přesmykače dorazovými šroubky nad převodník, který Vám bude vyhovovat dle profilu tratě. Nejčastěji prostřední, nedochází tak k většímu křížení řetězu. U dvojpřevodníků zvítězí zřejmě velká „placka“ (s poměr např. 39/32 se dá vyšlápnout i strmější kopeček).

3) deformace vodítka. Oprava: - k narovnání postačí imbusový klíč z multiklíčové sady, který vozíte sebou a hrubá síla. Pozor u modelů, kde jsou některé části přesmykače z kompozitu.

4) stržený závit šroubku objímky přesmykače, ten se na rámu protáčí. Oprava: - smyk je nutné úplně demontovat, volné lanko namotat např. na bowden, řetěz nasadit na požadovaný převodník a pokud možno vyhýbat se větším výmolům (řetěz bude mít tendence seskakovat z převodníku) NÁŠ TIP: v případě, že se přesmykač tolik neprotáčí, použijte postup at.2)

5) stržený závit dorazového/ých (horní / spodní) šroubků, nebo stržený závit přímo v těle přesmykače. Oprava: - u spodního dorazu lze použít např. kousek klacíku, jehož tloušťka bude zhruba odpovídat spodnímu nastavení vodítka přesmykače. Klacík vsuneme mezi sedlovou trubku a vodítko. V tomto případě jsme ovšem nuceni používat jen nejmenší převodník. Kdo je schopen si za jízdy uvědomovat tuto závadu, tak je možná lepší zařadit prostřední (příp. velký) převodník a již neřadit na malý - u horního dorazového šroubku nejprve zjistíme, zda je závit stržený po celé délce. Jestliže ne, tak šroubek zašroubujeme po nepoškozený závit. Sice přijdeme o velkou „placku“, ale vyhneme se nepříjemnému prošlápnutí do prázdna, až nám přeskočí při přeřazení řetěz mimo převodníky.

U úplně strženého závitu jsou dvě možnosti dočasné nápravy:

a) při řazení na převodnících nedávat „velkou“ (nutno si uvědomit)

b) co nejvíce povolit lanko přesmykače tak, aby při přeřazení na třetí polohu tento se nepřesunul nad velký převodník (páčka řazení cvakne naprázdno)

Přehazovačka

Poškození přehazovačky Vás může dostat do velkých problémů, ale ani zde není důvod propadat panice. I bez „šaltru“ se jezdí a jezdilo.

1) ohnutý držák (patka) přehazovačky. Oprava: - použijte imbusový klíč, který zasunete do hlavy šroubu přehazovačky (drží ji na patce) a lehce zapáčíte tak, aby patka směřovala kolmo k zemi. Patka je z hliníku, tak opatrně s vyvinutou silou.

NÁŠ TIP není od věci sundat kolo a zkontrolovat, zda na patce nejsou praskliny. V tomto případě je lépe držák demontovat (viz. níže)

2) ulomená patka, potažmo přehazovačka. Oprava: - sundáme zadní kolo, rozpojíme řetěz, případně rozděláme napínák přehazovačky, kterou demontujeme společně s patkou z rámu, volné lanko s bowdenem namotáme např. kolem návárků pro konce bowdenů. Zadní kolo nasadíme zpět a řetěz zkrátíme dle zvolených převodů. Vznikne nám singlespeed, což je na jízdu trošku makačka, ale dojedeme. Nevozíte- li nýtovač řetězu, tak zkusíte jízdu s plandajícím řetězem, který nasadíte na velký převodník a pastorek.

3) stržené závity dorazových šroubků, nebo jiné jejich poškození. Opět dvě možnosti: a) neřadit na nejmenší / největší pastorek b) povolit lanko v případě poškození „vrchního“ dorazu, tak aby na největší pastorek šlo přeřazení na prázdno. Při poškození „spodního“ dorazu povolíme lanko, napneme přehazovačku do polohy nad druhé nejmenší kolečko a lanko dotáhneme.

4) jakékoliv jiné poškození přehazovačky a tím způsobená nefunkčnost. Oprava: - viz bod 2)


Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin. Eviduje-li poplatník v daném pokladním místě tržby v běžném režimu.

Pečujeme o weby