Poměrně nepříjemná závada, ke které může dojít z několika příčin (skrytý ostrý předmět v trávě, příliš podhuštěné pláště, sjetý vzorek, náraz do ostré hrany překážky atd.). Když plášť poškodíte v blízkosti domova, nebudeme ji řešit a prostě dojdeme domů. Ale co když se nacházíme dále od civilizace a nevozíme zrovna náhradní pláště omotané kolem ramen jako závodníci z dávných dob cyklistiky? Možný postup (řešíme jen takové poškození, které není schopen zacelit těsnící tmel při jízdě, příp. vylézá duše skrz poškozené místo):
a) demontujeme kolo z vidlic kola
b) plášť stáhneme pomocí montpák s tím, že u systému s duší tuto vytáhneme a u bezdušového provedení vylejeme případný lepící tmel, vč. demontáže ventilku a těsnící pásky. Celý plášť poté sundáme z ráfku.
c) poškozené místo z vnitřku očistíme (najdeme jej většinou snadno, z důvodu většího otvoru) a zalepíme záplatou na pláště (když je vozíme), případně na duše (možno podlepit vícero kusy) NÁŠ TIP: v případě, kdy nejsou po ruce záplaty si můžeme pomoci poškozenou duší, kterou vměstnáme mezi novou duši a poškozené místo. Kdo užívá bezdušový systém a nevozí dvě náhradní duše, je možné místo vyplnit např. rukavicí, návleky, ovšem nejvíce se osvědčila natrhaná tráva (květiny, ale pozor na růže a zahradníka).
d) plášť i s duší nasadíme zpět na ráfek, opatrně nahustíme, zkontrolujeme, zda duše nemá snahu prolézt skrze opravené místo v plášti a dofoukneme na požadovaný tlak NÁŠ TIP: je dobré provést během jízdy občasnou kontrolu poškozeného místa.