SERVIS JÍZDNÍCH KOL, KOČÁRKŮ A KOLOBĚŽEK DOČASNĚ UZAVŘEN !!!

Kategorie

JAK SEŘÍDIT PŘEHAZOVAČKU

Měnič, přehazovačka, v cyklistické hantýrce šaltr, je komponent jízdního kola starající se nám o pokud možno plynulou jízdu v jakémkoliv profilu trasy.

Stav naší fyzičky ponechme momentálně stranou a podívejme se jak na seřízení tohoto zařízení. Kdo přehazovačku na kole nemá, vlastní pravděpodobně tzv. singla, neboli kolo s jedním převodem. Nebo má měnič zabudovaný do náboje zadního kola, tzv. planetovou převodovku, u které je seřizování o něco málo jednodušší než u klasické mechanické verze. Popíšeme níže. Co níže popisovat nebudeme, je elektronické řazení. Tomuto výrazně se rozšiřujícímu komponentu se budeme věnovat v následujících článcích. Mechanické provedení je přece jenom ve výrazné převaze.

Seřízení přehazovačky krok po kroku:

  1. prvotně jízdní kolo umyjeme, promažeme čepy měniče, bowdeny, nebo je případně přímo vyměníme i s lankem.
  2. přistoupíme k seřízení spodního dorazu, aby nám řetěz seděl na nejmenším pastorku a nepadal do rámu, nebo naopak neodmítal přeskočit z druhého pastorku. K tomuto slouží jeden ze dvou dorazových šroubků na těle přehazovačky. Nejlépe je provádět seřízení bez lanka. Kladky měniče (vodítko) by měli být v rovině s pastorkem.
  3. před upevněním lanka nastavíme stavěcí šrouby na přehazovačce i řadící páce (otočné rukojeti) tak, abychom měli prostor k případnému napnutí / povolení lanka (některá řazení mají tento šroub jen na jednom z komponentů). Lanko upneme šroubem.
  4. přeřadíme na největší pastorek a nastavíme druhým stavěcím šroubkem na těle přehazovačky horní doraz. Ten nám zabraňuje případnému spadnutí řetězu do výpletu kola, nebo naopak plynulému přeřazení z předposledního pastorku.
  5. rukou chytněte lanko v prostoru, kde není v bowdenu a silou zatáhněte od rámu. Docílíte tím optimálního usazení lanka.
  6. přeřaďte na nejmenší pastorek, v případě výrazně povoleného lanka toto lehce napněte pomocí šroubu, pod kterým je připevněno. V opačném případě přejdeme k dolaďování chodu řazení po pastorcích.
  7. jestliže řazení nepracuje směrem na větší pastorky, stavěcím šroubem lanko dotáhneme, vytáčíme šroub ze závitu. Je vhodnější využívat stavěcího šroubu na těle přehazovačky (pokud ho má). U páčky řazení jej využijeme v případě nutnosti spíše během jízdy. Pozor na měniče s inverzní pružinou! Zde bude postup opačný.
  8. nemá-li řetěz naopak chuť řadit na menší pastorky, lanko povolujeme zašroubováváním stavěcího šroubu do závitu. Inverzní řazení opět obrácený postup!
  9. pokud se vám zdá chod řazení pomalý, zkontrolujte bowdeny, zda nejsou „zlomené“ u navářek nebo stavěcích šroubů.
  10. může se také stát, že řazení nepracuje správně i přesto, že jste dodrželi daný postup. Příčina může být v ohnuté patce (držáku přehazovačky). V tomto případě svěřte opravu odbornému servisu, který má pro tento účel speciální nářadí.
  11. při jízdě může docházet k „drhnutí“ vrchní kladka přehazovačky o největší pastorek. K odstranění použijeme samostatného šroubku v zadní části měniče, který lehce dotahujeme.
  12. kdo vlastní zmiňovanou planetovou převodovku (měnič integrovaný v náboji zadního kola), nastavuje její správný chod pomocí stavěcího šroubu na řadící páčce (otočné rukojeti), případně přímo u náboje.

BS BIKE, na nás se můžete spolehnout.


Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin. Eviduje-li poplatník v daném pokladním místě tržby v běžném režimu.

Pečujeme o weby