SERVIS JÍZDNÍCH KOL, KOČÁRKŮ A KOLOBĚŽEK DOČASNĚ UZAVŘEN !!!

Kategorie

Otázky a odpovědi

Vybrat kotoučové nebo klasické brzdy?

Hydraulické kotoučové. Výhody: brzdí v jakýchkoliv podmínkách, méně náročné na údržbu, vyšší životnost na počet ujetých kilometrů.

Dětské kolo s přehazovačkou, od kolika let?

Přehazovačka se standardně montuje na velikost dětského kola - 20“, tzn. věk dítěte cca 5-6 let.

Jak poznám dámské a pánské kolo?

Na první pohled dle designu a použitého sedla (dámská sedla jsou kratší a v zadní části širší). Dále u některých ženských modelů bývá výrazně snížená horní rámová trubka. Hlavně ale dle posedu. Dámská kola (zejména horská a silniční) mají rám kratší a posed je více vzpřímený.

Kolo do terénu i na silnice, existuje nějaký univerzál?

Krosové, trekovécyklokrosové (u něj sportovnější geometrie - více natažený posed).

Co jsou festky - fixie kola?

Kola s pevným převodem (tzv. furtošlapy) vycházející z dráhových kol, převážně bez brzd (zákonem toto ovšem zakázáno). Kliky se točí současně se zadním kolem.

Pláště a duše na kolo, jak na správný výběr? Co byste mi doporučil?

Duše - výběr dle rozměru pláště, použití ventilku (autoventil - lze nahustit na benzinkách; galuskový - snazší nahuštění). Pro závodní účely se používá lehčí duše (ovšem vyšší riziko defektu). Některé značky používají duše s lepícím tmelem uvnitř (mínus vyšší hmotnost). Dnes ale většina sportovně zaměřených cylistů vozí bezdušové provedení kol.

Pláště - v prvé řadě na jaký rozměr/průměr kola (ráfku) plášť přijde (dětská 12, 16, 20, 24“, dospělá, horská, 26, 27,5, 29“, silniční, krosová, treková 700 /příp. 622/). Dále výběr vzorku, který je odvislý od povrchu, po němž se budu pohybovat: hrubý vzorek (vyšší výstupky dezénu) - bláto, mokro, měkký podklad; středně vysoký (univerzální) - různorodý povrch; nízký vzorek (vyšší výstupky na hraně pláště, střední část téměř hladká) - sucho, zpevněné cesty, silnice. U silničních plášťů lze volit mezi úplně hladkými (lepší přilnavost na suchu), nebo se vzorkem na mokro.

Zloději vám jdou po kole, aneb jak na správné zabezpečí? (od zámků až po pojištění)

Když pomineme integrované čipy v rámech kol s cenovkou kolem nákupu nové Octavie, tak základem by měl být zámek s „fabkovým“, nebo kódovaným zámkem. Rozdíly v kvalitě a zpracování celého zámku jsou obrovské. Levné zámky (cenovka kolem 60 - 100,-Kč) odradí jen nepřipravené, nebo málo svalnaté zloděje. Na zámky střední třídy (cena mezi 300 - 500,-Kč) už by měl mít nenechavec alespoň velké pákové nůžky. A na ochranu v cenách až do 3.000,-Kč nepomůže ani tekutý dusík. Absolutní top kvalitu nabízí např. německá značka ABUS. Chcete-li navíc jistotu určité návratnosti částky vložené do jízdního kola, tak se na trhu nabízí pojištění kol. Bohužel momentálně se spíše jedná o součást pojištění domácnosti, či nebytových prostor atd.

Pojištění kola, co se vyplatí a co ne?

Jestliže je na trhu pojišťovna (v současné době pouze ERV), která je ochotna a schopna jízdní kolo pojistit samostatně a vlastníte-li takové, které nebude svojí cenou nižší než pojistné, tak doporučuji pojistit. Ovšem v případě, kdy je kolo součástí pojištění domácnosti doporučuji „vytáhnout“ z pojišťovny všechny okolnosti a podmínky krytí pojistné události (není od věci si vše nechat potvrdit písemně).

Doplňky pro kolo, jak na výběr?

Doplňků na kolo a na cyklistu je celá řada. Od světel, přes tachometry po brašny, nebo od přileb, přes boxerky s vložkou až po tretry. Stejně jako u výběru kola si položte otázku/y: jak často, kde a kdy budu na kole jezdit. Jen do práce? Zámek, blatníky, sada blikaček, na sebe hlavně přilbu a levnější brýle. Občasně k vodě? Přilba, rukavice, zámek, nosič do 10kg, na něj brašnu, která pojme ručník, plavky, svačinu a další drobnosti. Turistika? Opět nevyjíždíme bez ochrany hlavy, takže přilba, kvalitní brýle, rukavice, pohodlný dres, volné, či elastické cyklo kalhoty, turistické tretry, nosiče na brašny, brašny, které pojmou např. náhradní oblečení, stan. Rádi sledujete, kolik jste na výletě ujeli kilometrů, takže tachometr. Neměly by chybět světla pro případné „zatmění“, také nářadí, pumpička, náhradní duše, lepení. Jezdit několikrát týdně, hlavně sportovně? O helmě je asi zbytečné polemizovat, brýle, rukavice (i dlouhoprsté), cyklodres s kapsami, kraťasy s kvalitní antibakteriální vložkou, spíše sportovní tretry (jsou odolnější, pevně a jistě sedí na chodidle), kvalitní, pot odvádějící ponožky, někdo místo lahví na tekutiny preferuje vodní vak na zádech, takže batoh s reservoárem, na kole tachometr, brašna pod sedlo s náhradní duší, nářadím, minimálně zadní blikačka pro případné protažení si trasy do podvečerních hodin. Kdo rád vyjede ve večerních hodinách, ten by měl být vybaven kvalitní svítilnou. Na trhu jich je spousta a většina svítí jako kamión. Doplňky na kolo by se měli jednoduše montovat i demontovat, zbytečně se neuvolňovat, nepohybovat, nepřekážet. Textil a výbava cyklisty má odpovídat velikostně, netlačit, nekrabatit se, nezkreslovat vidění (brýle). Musí se líbit! Při nákupu je nutné zkoušet, zkoušet, zkoušet a ptát se.

Nebojte se zeptat!


Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin. Eviduje-li poplatník v daném pokladním místě tržby v běžném režimu.

Pečujeme o weby