SERVIS JÍZDNÍCH KOL, KOČÁRKŮ A KOLOBĚŽEK DOČASNĚ UZAVŘEN !!!

Kategorie

FFWD Zwolle, Netherlands + Bike Motion Benelux

Díky nabídce dovozce značek FFWD a ALÉ (vč. nových přírůstků Selle San Marco a ISAAC), společnosti Sport Import, jsem měl možnost seznámit se s výrobou špičkových zapletených kol a navštívit největší veletrh cyklistiky pro Benelux Bike Motion.

Cesta do Holandska a vlastně i zpět se nesla v duchu jedné nádherné, výstižné průpovídky z filmu Na samotě u lesa: „…a chčije a chčije…“. Pobyt a nálada v Nizozemí počasím ale nebyla poznamenaná. Naopak. Říká se, že déšť přináší štěstí… Budoucnost ukáže.

První den byl věnován návštěvě výrobce zapletených kol Fast Forward.

Poměrně mladá značka slaví letos 10 let od svého založení, ale přesto je již dlouho špičkou v oboru. Charakterizuje ji spojení karbonových ráfků, špičkových klasických výpletů a nábojů, a to vše ruční metodou zaplétání. Sídlo značky se nachází ve Zwolle, městě na soutoku řek Vechte a IJssel, v malé hale s vyloženě rodinnou atmosférou, která se přenáší i do samotného provozu. Po celý den nám dělal „průvodce“ manažer pro styk se zákazníky, bývalý profík a holandský národní šampion na dráze, Ismael. Při prohlídce,seznamování se s jednotlivými pracovníky, vše prokládáno technickými i obchodními dotazy, se mi nechtělo věřit, že tato pohodová firma vyrábí pro hvězdy světové cyklistiky. Postupně jsme prošli sklad se stovkami modelů hotových výpletů, kompletovací části, kanceláře vývoje, odpočinkové centrum s pingpongovým stolem a stolním fotbalem, prezentační místnost pro zákazníky (zde jsem využil příležitosti zvěčnit si přední kolo Johnnyho Hoogerlanda, které „napletl“ na kůl plotu při děsivém pádu na Tour de France 2011 a vedle stojící silničku Toma Boonena s obráceným představcem, protože ji někdo nedávno provětral a Tommekeho posed mu evidentně neseděl),obchůzku jsme prokládali návštěvou místnosti s kávovarem a pochutinami a rozhovory s lidmi podílejícími se na vývoji FFWD. Prohlídka končila v království hlavního stavitele, konstruktéra,nejzkušenějšího pracanta značky a bývalého výborného slovenského cyklisty Romana. Bylo nám předvedeno, čím vším prochází závěrečná kompletace zapleteného kola u Fast Forward. Po zátěžové zkoušce zůstávám klidným pro budoucí záměr vozit kola od FFWD (jen co se na trhu objeví MTBprovedení, jehož ráfku jsem si všiml v mistrově dílně). Celá exkurze byla zakončena narozeninovým přípitkem jednomu z členů firmy a příjemným poklábosením nejen na cyklistické téma (moje zářivě oranžová košile a bunda, po domácí prohře fotbalistů Nizozemska s ČR, byla také součásti besedy).Večer jsme pak byli pozvání Ismaelem do podvečerního, deštivého, pohodového centra Zwolle. Zde jsme navštívili útulnou nizozemskou hospůdku, kde nás doplnil zaměstnanec firmy Ernst Jan. 9,5%pivko a super večeře o osmnácti chodech se nám zaryjí hodně hluboko do paměti.

Po vydatné snídani v našem útulném hotýlku Fidder´s nás čekala cesta do čtvrtého největšího města Nizozemského království, univerzitního Utrechtu, jehož městským partnerem je naše Brno. Zde nás čekala návštěva největšího veletrhu cyklistiky pro Benelux - Bike Motion.

Hlavním cílem návštěvy veletrhu bylo setkání se zástupci dvou nových značek v portfoliu firmy Sport Import. Výstava je zaměřením srovnatelná s bývalým Bike Brno na veletrhu Sport life a rozvíjejícím se For Bikes v Praze.Propagací značek stran dovozců do zemí Beneluxu je ovšem srovnatelná spíše s německým Eurobikem. Naše první kroky zamířily ke stánku FFWD, kde jsme znovu poděkovali za včerejší denIsmaelovi. Další cesta vedla k zástupcům italské sedlové klasiky, slavící letos 80leté výročí, značce Selle San Marco. Na stánku jsme „poklábosili“ s přátelským Giovannim, který nám kromě jinéhopředstavil nové produkty na rok 2016. Můžu říci, že v poměru cena/vlastnosti vypadá značka hodně nadějně. Při procházení veletrhem mě překvapil (příjemně) fakt, že výrobce oblečení ALÉ,dováženého Sport Importem a současně prodávaného v našem obchodě, využívá celá řada firemk šití svých dresů. Vrcholem dne měla být návštěva stánku nizozemské značky silničních kol ISAAC asetkání se zástupci jejího výrobce. Kola, vyznačující se zejména využitím karbonu při vlastním vývoji a černobílou barvou rámů, momentálně využívá zejména kontinentální profi tým Team Roompot(bývalá stáj Vacansoleil) v čele s hvězdami jako je Johnny Hoogerland nebo Marc de Maar. Ale i celářada triatlonistů a bikerů. I přes poměrně mladou značku je její vývoj velmi progresivní. Stánek zaujal jednoduchostí a černobílým designem. Když jsem kola ISAAC viděl prvně, chyběla mi barevnost. Jak je uvidíte naživo, hned pochopíte, proč bílá v kombinaci s černou (nebo obráceně). Majitel nemusí řešit(většinou řeší), jakou barvu helmy, treter, oblečení zvolí pro vyjížďku. Barvy ISAACu dovolují i různé barevné kombinace sedel, omotávek, zapletených kol atd. Samotné obchodní jednání bylo dle rozhovoru aktérů, jejich gestikulace, hlasové intonace a mimiky, pozitivní. Moje angličtina je asi takna úrovni dvouletého Angličana, takže výše uvedené pouze vyvozuji, ale kolega mi vše po překladu potvrzuje. Závěrem vznášíme dotaz na výrobu cyklokrosového speciálu a odpověď nás uspokojuje.Vypadá to, že pro rok 2016-2017 ISAAC rozšíří svoji modelovou řadu i o univerzály, po kterých začíná být na českém trhu větší a větší poptávka. Při odchodu ještě jednou k chlapcům z Fast Forwardu,rozloučení se a vzájemná dohoda na revanši.

Dva dny téměř v jádru dvou nizozemských špičkových značek mne nadchlo (na rozdíl od počasí). Za tak krátkou dobu jsem poznal, že oranjes jsou fajn, blázni do dobrého jídla, piva, sportu a hlavně cyklistiky. V hlavě mi utkvěla jedna hláška: „kdo tady musí jezdit autem, je méněcenný“ (…a byly použity i jiné výrazy).

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin. Eviduje-li poplatník v daném pokladním místě tržby v běžném režimu.

Pečujeme o weby