SERVIS JÍZDNÍCH KOL, KOČÁRKŮ A KOLOBĚŽEK DOČASNĚ UZAVŘEN !!!

Kategorie

NOVINKY 2012......nebo starší?

Na obchodě se občas nadšenci do cyklistické techniky ptají, co říkáme na novinky, inovace, nápady, objevy. Z některých úplně čiší přesvědčení, že už je to absolutně nej, co výrobce vymyslel a nechtějí slyšet protiargument o opaku. Další jsou takoví ti pochybovači.A někdo je úplným odpůrcem inovací v cyklistice.

Osobně – vývoj nejen v cyklistice jde stále kupředu, ale........je těžké překonat překonané a hlavně fungující.

A v kolařském průmyslu to platí dvojnásob. Vidlice pruží / tlumí, kola se točí, řízení reaguje na naše podněty, řetěz / řemen mění naši energii v pohyb kola, na sedle sedíme a rám ze dvou (tří u GT) trojúhelníků to vše drží pohromadě. Co chcete vymyslet nového? Vývojáři, designéři, výrobci přesto vymýšlejí a zlepšují pořád něco. Soustavně do něčeho „rýpou“, odvolávají se na potřeby zákazníků. Lidi mají rádi novinky. Rádi se pokochají. Rádi otestují. Rádi si udělají radost.

Na Eurobiku 2011, o kterém se zmiňujeme v jiném článku, jsme měli možnost shlédnout některé zajímavosti.

Byly k vidění nejen novinky na rok 2012, ale i 2013. Tak rychle jde pokrok kupředu. Nebo je ještě dál? Zmínili jsme se o nárůstu výrobců produkujících elektrokola. V tomto segmentu, který je dalo by se říci stále v plenkách, je určitě co zlepšovat.

Bohužel do tohoto odvětví ještě tolik „nevidím“, takže se nebudu pouštět do vyzdvihování té a té novinky, technické lahůdky.

Např. ochrana a výkon baterií, snížení váhy motoru, rámu atd. A co takové elektro.......řazení? Co novinka od Campagnola, elektronická sada EPS (elektronic power shift)? Shimano už má svoji Di2 na sadě Dura Ace a nyní dokonce přišla ( novinka) s verzí pro levnější Ultegru. Campa zatím elektroniku, kterou údajně začala vyvíjet dávno před Japonci, bude montovat na Super Record a Record (za krutý peníz). Jakmile bude možnost, určitě rád elektronické řazení vyzkouším. Zatím na ně pohlížím trošku rozpačitě.

Jak vypadá ochrana baterie proti mokru, nečistotám?

Co otřesy na našich silnicích? Jaká je výdrž akumulátoru při častějším řazení? Co když zapomenu vzít nabíječku na soustředění na Mallorcu? Trošku mě zmátlo, spíš jsem nepochopil, prvotní nastavení řazení skrze PC software. Není to složité? Přesto elektronika....... ropa, farmaceutika vládnou světu. Tak uvidíme.

V sekci horských kol se taky leckde objeví nějaká ta novinka, nebo retro novinka.

Nástup 29“ kol je více než patrný a v současnosti je má ve svém portfoliu snad každá značka. Stejně jako komponenty pro tento rozměr (vidlice, zapletená kola, pláště, duše). 1,5“ průměr ložisek u hlavové trubky už se pomalu dá považovat také za standart. Masivní středové trubky rámů jakbysmet. Osobně mě nic převratného pro rok 2012 neoslovilo. Ruku na srdce – v jednoduchosti je síla. Přesto vedle výše zmíněného jsou zde počiny, které mne zaujali: Tektro - a jeho reakce na povolení UCI (mezinárodní cyklistická federace) používat kotoučové brzdy na cyklokrosových kolech. Jedná se o zpřevodování klasických brzdových páček na hydrauliku. Gore – bowdeny lehčí o 20g díky užití sklolaminátu namísto drátové výztuže. POC – helma v helmě. Zajímavá věcička ze Švédska. „Vnitřní“ helma se při bočním nárazu do „vnější“ helmy pootočí a tím dojde k pohlcení větší části síly nárazu na naši hlavu. LOOK – integrace představce do rámu, nebo zadní tří čepová stavba (v karbonu). Ritchey – kruté retro společně s novátorstvím. CrMo rám s tenkými kulatými trubkami s nazutými 29“ koly. Intense – smutek, konec dalšího ryze Made in U.S.A. Asie vše pohltí naší vlastní ...... Garmin – integrovaný wattový měřič v pedálu. Hodně zajímavý (pro rok 2013).


Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin. Eviduje-li poplatník v daném pokladním místě tržby v běžném režimu.

Pečujeme o weby