Koncem roku 2016 jsme byli osloveni společností Sport Import s.r.o., která je výhradním dovozcem značky ISAAC do ČR a na Slovensko, abychom sestavili kolo ISAAC Baryon (model 2017). Tento karbonový krasavec osazený sadou Shimano XT8000 1x11 byl ještě, oproti své standardní výbavě, vylepšen zaplatenými koly od společnosti Fast Forward, které jsou novinkou pro letošní rok. Takto námi sestavené kolo bylo podrobeno testu v časopise Velo (číslo 1/2017). Přepis celého textu Vám níže nabízíme k dispozici. Přejeme pěkné čtení.

Esence rychlosti

Isaac Baryon testovací jízda

Občas člověk narazí na kola, která z rubriky Sólo dělají spíše exkluzivní test. Takových není mnoho, a ještě méně pak je těch, která se vryjí hlouběji do paměti nějakou svou mimořádnou předností. Isaac Baryon 29 se mezi takové zařadil díky pocitu, jaký snad může mít důchodkyně o holi venčící psí smečku, která zahlédla kočičku na útěku.

Vysvětlení je prosté. Tenhle bike jede vpřed jak smyslů zbavený. Celek váží 9,9 kilogramu (bez pedálů), tento údaj ješ- tě umocňují Isaac Baryon XT 1x11karbonové bezpatkové ráfky FFWD s dravými bezdušovými plášti. To je něco, o čem řada z nás sní. Zde se ten sen splnil a pak už bylo jedno, jestli jedu po lesní cestě, silnici, do kopce, z kopce, prostě jsem jel bez ustání lehce a rychle. Pláště Maxxis Ikon opět celek podpořily, ukázaly své kvality, neubíraly sil při přesunech po silnici, kde se snadno odvalovaly, a přitom podržely v terénu. U výkonného XC obutí tohle nebývá zvykem.


Možná by nebylo všechno
 tak báječné a rychlé, kdyby komponenty neseděly zrovna na rámu Isaac. Ruční zpracování monokoku si nechají u téhle značky sice nemálo zaplatit, ale taková už je cena za originalitu a přístup pro ty, kdo na tato dvě hlediska dají. Nedá moc práce najít přednosti rámu, opravdu je to povedený model. Mne osobně nejvíce bavil poměr tuhosti a komfortu, tyto důležité vlastnosti se tu skvěle prolínají. Přenos energie je slušný, co šlápnutí, to doslova výkop kola vpřed.

Přesto jsem se neubránil pocitu, že při silnějším záběru by rám mohl být klidně ještě tužší. V oblasti zadní stavby pracuje a záchraně nepomáhá ani zadní pevná osa. Taková je daň za excelentní komfort – žádné ostré rázy, žádné vibrace od kol, drnčení, nic takového tu nečekejte. Vyzval jsem kolegy, ať si kolo se mnou prohodí, ať potvrdí můj dojem, a všichni jsme se po těch 14 dnech prověřování shodli. Rám je vzadu měkčí, ovšem zachraňují to lehká tuhá kola, která se roztáčí snad při myšlence, lehkost celku i komfort. To vše zanechá jediný dojem. Komfortní raketa.

Když už je řeč o pohodlí, odpružení je zde svěřeno do rukou vidlice RockShox Reba. Tenhle model naše ruce hýčká už od roku 2004 a mezitím prošel mnoha evolučními kroky. Už asi jen těžko se hledá originální hodnocení, za ty roky s Rebou je ka- ždá věta otřepané klišé zmiňující linearitu, hladký citlivý krok, minimální pohupování, které lze v našem případě snadno zastavit povedenou páčkou na řídítkách.

Isaac Baryon brzda MT6„Izákova“ geometrie je tak trochu ze staré školy. Přísně střižený hlavový úhel, tedy docela velký, a skutečně dlouhá zadní stavba, to už se dnes nenosí. Tedy vlastně ještě ano, ale trend to rozhodně není. Chování kola je čitelné, předvídatelné, bike je snadno ovladatelný ve smyslu zatáčení kdekoli, mrštností jen oplývá. Tak nějak jsem se i zasnil, jaké by to bylo s kratší zadní stavbou třeba i o 10 mm, jenže to se nikdo nedozví, dokud rám takový nebude. Myslím, že by jistě přibylo trochu tuhosti a že by hlavně bylo nutné reagovat na takový zásah položením vidlice, zmenšením hlavového úhlu, aby bike nebyl nejistý.

Právě stabilita u Baryonu trochu trpí zmí- něným přístupem ke geometrii. Následky většího úhlu vidlice sice lehce krotí delší zadní stavba, ve výjezdech jsem nezazname- nal žádnou krizovou situaci, to ve sjezdech a obecně při narůstající rychlosti je určitá ztráta klidu patrná. Řízení je tu živější, cit- livější, vedení kola žádá výraznější zapojení jezdce. Není to nic zásadního, ale moderní geometrie právě toto odstraňují.

Ani sebelepší rám nezakryje špatnou volbu osazení, nic takového se zde naštěstí neděje. Zbožňuju řadicí páčky Shimano XT! Jednou z jejich předností je možnost řadit i odřazovat (palcem) více rych- lostí najednou. Navíc i ten jejich strojově přesný a jemný chod stojí znovu za zmínku. Že na kole byla páčka jenom pravá, to kvůli absenci přesmykače a přebytečných pře- vodníků, jsem vlastně celkem uvítal. Veli- kost převodníku je zvolena ideálně, aby šla využít celá kazeta beze zbytku a současně bez toužebného přání po více převodech, větším rozsahu.

Zarazila mne hliníková sedlovka, u takového kola bych čekal karbonovou, která by jen navýšila nabízený komfort, už tak výjimečný. Naopak příjemným překvapením byly brzdy Magura. Zajíždění jim trvalo trochu déle, než je běžné, ale o to lepší vý- kony pak podávaly. Jejich krok je maličko houbovitější proti Shimanu i Sramu, ale ten účinek! MT6 strčí do kapsy snad i věčně vychvalované Shimano XT, a to zejména díky dávkování, které není tak kousavé.Zcela subjektivně nepochválím sedlo, nesedl mi tvar ani jeho spartánská tvrdost, od směsi karbonu s titanem bych čekal více pohodlí.

Isaac Baryon kolo FFWDIsaac Baryon 29 je přesně to kolo, které chcete, pokud nemáte rádi mainstream a jste ochotni si za to připlatit. A nevadí vám, že vaše kolo vypadá vlastně úplně obyčejně, černý rám a na něm samolepky, to není žádné velké grafické nasazení, ale když ta samolepka je Isaac...

Potkat druhý stejný bike je nejenom kvůli ceně dost mimořádná událost hodná zakoupení bedny šampaňského. Mnou testovaný Isaac mě bavil svou ochotou jet vpřed, neskutečným komfortem, svou ovladatelností a výborně fungujícím osazení, včetně netuctových brzd Magura MT6, které se ukázaly jako odpovídající krotitel snadno nabývané rychlosti. Jeden tak snadno v ostrém světle předností zapomene na jisté neduhy.

rám

Karbonovému rámu Isaac Baryon nechybí snad žádná pod- statná technologie. Na zadní stavbě narazíte na přímou montáž brzdy a nedaleko v patkách na oka pro pevnou osu, u středu PressFitna dostatečnou plochu kovové ochrany rámu proti spadlému řetězu. A k dispozici je i vnitřní vedení kabeláže či kónická hlavová trubka.

řazení

 Shimano XT je zde ve své nejjednodušší podobě. Kliky nesou jeden převodník se 32 zuby, proto není potřeba přesmykač a druhá páčka, stačí jedna k ovládání přehazovačky. Kazeta v rozsahu pastorků 11–42 zubů nedá prostor stěžovat si na nedostatek převodů.

řidítka 

Ten, kdo karbonu plně důvěřuje, najde i zde případný prostor k dalšímu shazování zbytečné gramáže. Použitá hliníková řídítka měří pro XC poctivých 720mm 

vidlice

RockShox Reba RL je věrný pomocník proti vy- klepaným rukám v terénu a pro dobrou adhezi. Už celou dekádu svým jemným krokem tlumí vzduchové pružení v levé noze. Pevná osa přitom zachovává tuhost, která je v případě 29“ kol opravdu potřeba 

Není karbon jako karbon

Baryon 29 je vyroben ručně ze tří různých druhů uhlíkových vláken a má velmi speci kou techniku vrstvení materiálu. Jelikož jde o monokokovou konstrukci, eliminuje se tak nadbytečné množství pryskyřice, nejsou vidět žádné spoje, jen pláty karbonového pletiva. Právě ono kladení karbonu s různými vlastnostmi určuje, jak se rám bude chovat, už předem proto musí konstruktér vědět, jakého výsledku chce dosáhnout. Dle výrobce Isaacu jde o agilitu a komfort, a my můžeme potvrdit, že cíle bylo dosaženo. Zvláštní péče byla věnována i středovému složení PressFit, aby nedocházelo k nežádoucímu vrzání. Inu, není každý karbo- nový rám stejný a rozdílná cena vždy nevychází jen z výše obchodnické marže.

ISAAC BARYON 29

rám karbonový monokok, Nano Carbon ACT Triad 40 vidlice RockShox Reba RL, kónický krk, 15mm pevná osa, zdvih 100 mm, zamykání z řídítek řazení/přehazovačka Shimano XT (1x11, kazeta 11–42 zubů) kliky Shimano XT (převodník 32 zubů) brzdy Magura MT6 (kotouče 180/160mm, P/Z) kola (ráfky/náboje) FFWD Outlaw XC/DT Swiss 240s Straightpull pláště (P/Z) Maxxis Ikon 3C MaxxSpeed TR (2,2“) sedlovka Isaac Advanced Alu Tec sedlo San Marco Mantra řídítka Isaac Premium AL, 720 mm představec Isaac Advanced Alu Tec, 90 mm hmotnost 9,9 kg (vel. 19“, bez pedálů) hmotnost kol (P/Z) 1565/2090 g (včetně plášťů, duší, kazety, kotoučů, bez pevných os) cena přibližně 141 000 Kč

GEOMETRIE (VEL. 19“)

horní trubka 617,2 mm hlavová trubka 110 mm sedlová trubka 483 mm zadní stavba 445 mm rozvor 1108 mm hlavový úhel 71,5° sedlový úhel 73° 

Petr Štuka Foto: David Stella