Účast na Mistrovství Evropy MTB 24 hodin byla ideální příležitostí k dotažení testu sedla značky Selle San Marco, modelu Mantra Open-Fit Supercomfort Racing k dokonalosti. Model Mantra jsem v loňském roce sedlal na kole GT Zaskar 29 Carbon Expert a podrobil jej testu, o kterém se dočtete v článku https://www.bs-bike.eu/blog/testy/test-sedla-selle-san-marco-mantra-racing-protek. Tvar a materiál skořepiny nedoznal prakticky žádných změn. Ovšem pro navýšení komfortu udělali kluci italští zásadní zásah v oblasti celkového tlumení. Pod potah Microfeel (prodyšný, oděru odolný, lehčí, méně deformovatelný než tradiční materiály, proti-prokluzový efekt s jedinečným přichycením na sedle, biokompatibilní materiál nedráždí a není alergický) nacpali gel. Sedlo ale neztratilo nic ze svého sportovního tvaru a projevu. Jen se k tlumícímu efektu, který zajišťují lyžiny materiálu Xsilite (vysoký obsah siliconu, částic titanu, karbonu, lehký, odolný, imunní vůči všem povětrnostním podmínkám, proprietární proces výroby zajišťuje vyšší odolnost vůči dlouhodobému namáhání), skořepině Carbon Fiber Reinforced (jednosměrná HM (High Modulus) karbonová vlákna, která zabezpečí nízkou váhu bez kompromisů v dalších ohledech) a tlumení Biofoam (biodynamická struktura, která následuje pohyby pánve v průběhu šlapání, garantuje pohodlí, redukuje hmotnost, snižuje odpor a dodává ideální oporu. Systém "uzavřených buněk" zajišťuje voděodpudivost této výplně) přidal gel. Pořád je ale Mantra pořádná „deska“ pro ohebné a pružné páteře. Výbrat si můžeme opět ze dvou velikostí (Wide – široké, Narrow – úzké). Moje pánev nedoznala změn, takže montuji úzké. Už tréninkové jízdy daly tušit, že zadnice si bude i po XXX hodinách v sedle libovat.

     A bylo tomu opravdu tak, v závodě jsem z kola slézal pouze za účelem občerstvení, čištění kola, případně při běhu v bahně. Průběh akce byl pravidelně narušován vodou z nebe, blátem, pískem, kamínky. Na sedle jsem proseděl něco přes 18 hodin, takže vše dostalo jaksepatří zabrat. Pro sportovaně založeného cyklistu je sedlo doslova balzámem pro zadek, ale dokázal bych si ho představit i pod zadnicí „občasného“ bikera. Na titanových lyžinách je sportovnímu komfortu učiněno zadost. Díky tvaru sedla necítíte ani jeho okraje. Dobře zvolený materiál sedací části se osvědčil nejen při přesouvání těžiště za jízdy, ale i při očistě. Po závodě bylo sedlo obaleno blátem s příměsí písku, ale díky potahu Microfeel šlo snadno smýt a setřít bez poškození materiálu. Jediné negativum, spíše ve spojitosti se špatným počasím a horským kolem, spatřuji v zadním plastovém (kompozitovém) „žlábku“. Zde se dělal pravidelně hliněný nános, vhodný na setbu brambor.

     Sedlo Selle San Marco Mantra Racing Supercomfort doporučuji na 100%. A rozhodně ve verzi s titanovými lyžinami. Někomu se sice může zdát cena lehce nad 4.000,-Kč moc, ale za poskytnuté služby je částka víc než adekvátní.