Za trvání prodejny BS Bike jsem spolupracoval se dvěma společníky/parťáky. S prvním jsme se do provozu vrhli zaslepeni nadšením a vírou v cykloprodej. Já dělal prodej, eshop, marketing, on hlavně servis. Druhý parťák nastoupil v době umdlévání obchodu, v době životních i pracovních změn, které mi vysávali energii z mozku. Oba fajn kluci, poctiví (dnes aby člověk pohledal), veselí, plni elánu. Jejich rozloučení se s obchodem mělo různé důvody. Život je právě proto pestrý, že je plný změn. Jinak by byl nudný. Za letošním rozhodnutím skončit zcela s provozovnou, stojí také změna (nečekaně). Opět životní i pracovní, navíc myšlenková (mentální?). Co stálo za pracovní změnou, rozhodnutím?

     Živnostník v České republice má poměrně volnou ruku.......při výběru a legalizaci živnosti. Je svobodný při svých rozhodnutích jak a kam svoje podnikání vést. Rozhodne-li se dělat svoji živnost s láskou, poctivě, pro radost a potěchu ostatních, bez vidiny rychlého zbohatnutí (takříkajíc nahrabáním si), je to fajn pro stav mysli, potěchu okolí. Za určitou dobu však zjistí, že státní systém tomuto druhu obživy nenahrává. Různé daňové, (v současné době) eurounijní, byrokratické nařízení vás natolik svazují , že jste nuceni buď najmout zasvěcenou osobu, nebo …....„urob si sám“. Urob si sám znamená hodiny strávené nad zjišťováním co můžu, nemůžu, jak to udělat, neudělat, kolik dostanu penále za to a to. Abych ale jen neplival na systém, tak jsem pocítil i pozitivní změnu. Přívětivější přístup obyčejných úředníků na sociálním a finančním úřadě. Přesto první důvod k ukončení provozu to nezastíní.

     Arabové mají od pradávna v povaze smlouvat o ceně. Kdo nesmlouvá, neváží si toho druhého, toho co dělá. Židé umí „škudlit“ peníze, umí je vydělat na lidské hlouposti a nevzdělanosti a potom je zhodnocovat. Mají to v povaze. Od pradávna. Češi se těmhle národům smějí, nadávají na ně v hospodách a u televize. Přitom se chováme při obchodování nepěkně. Nevážíme si obchodníka, řemeslníka, chybí nám přirozená loajalita s něčím, s čím jsme spokojeni. Jak není SLEVA (slovo mám ve slovníčku sprostých slov), tak nezájem. Jak není výprodej zboží zadarmo, tak jako by jste ani nebyli. Není nám hloupé si o slevu říct. Téměř automaticky a jako samozřejmost bereme uplatnění „množstevní“ slevy. Absolutně nám nedochází, kam tento způsob obchodování vede (řetězcům, které za počátkem tohoto způsobu prodeje stojí, je to samozřejmně u prd...). Druhý důvod k ukončení provozu.

     Zůstat sám v obchodě, řešit kvalitně, zodpovědně a svědomitě věci v línii zákazník – eshop – servis – administrativa, ve své podstatě jde. Ale bez dalších aktivit plnohodnotného života. Smyslem a naplněním mého žití není každodenní, celodenní práce pro cyklo obchod. A už vůbec ne, pokud na něj zůstanu sám. Shánět někoho dalšího k sobě? Mám obavu (oprávněnou), že lidi zodpovědní, šikovní, samostatní, čestní, jsou momentálně „rozebráni“ a „vyprodáni“. Třetí důvod k ukončení provozu.

     Věřte, že se mi zavíralo s těžkým srdcem. Snažil jsem se nedívat zpět, do minulosti. Jenže neustále vám ji někdo připomíná, ptá se jestli mi to není líto, nabízí svojé pohledy na věc a způsoby, jak to řešit. Občas jsem na tyto podněty reagoval podrážděně a bez energie na odpovědi. Kamarádi možná takové reakce nečekali, ale (snad) respektovali a prominuli. Mrzel mě i „rozchod“ s majitelkou objektu, s kterou jsme měli výborné vztahy. A zákazníci? Ne každý Čech/zákazník je takový, jakého jsem popisoval. Ozvalo se dost podpůrných hlasů, které mne zavazují nadále pokračovat. Pokračovat alespoň v servisu jízdních kol, koloběžek, kočárků. Kola jsou můj život..........a ten jde dál........plný změn.