- určeno pro občasné cyklisty, absolutní laiky, nebo stále tápající.

I pro nás, jakožto obchodníky a nadšené cyklisty, je dnes čím dál tím složitější vyznat se v kategoriích, škatulkách, modelech a určeních, kam které jízdní kolo zařadit.

Výrobci každým rokem chrlí nové a nové modely, s dalšími novými, častěji staronovými vychytávkami, jejichž určení a změření se liší v nepatrných detailech. Potom je na prodejci a jeho schopnostech, vystihnout co možná nejpřesněji přání váhajícího zákazníka, který už má leccos vyčtené z internetu, omrknuté na veletrhu, vyzkoušené na testovacích akcích, nebo u kamaráda. V tomto případě se ale jedná o zákazníka, který evidentně jezdí, chce jezdit a chce kvalitní a tím pádem cenově výše postavené kolo. Ovšem je zde druhá skupina tápajících (viz. nadpis), která upřednostňuje cenu. Jedná se o zákazníky, kteří na kole vyjedou za sucha, tepla a když moc, tak každý víkend. Nebo ty, co naposledy seděli na dětském kole Sobi, nebo neměli vlastní kolo vůbec. Potom se může stát při nákupu např. toto:

“…….jé, to je pěkný kolo, za sedm tisíc pět set?! To se mi líbí, rád bych si ho koupil.“ „To bude pro Vaše dítě? “ „Ne, pro mě.“ „Hmm. To je bohužel dětské kolo s 24“ průměrem kol. Na tom byste si s Vašimi 185cm výšky moc pohodlí neužil.“

Určitě se nejedná o příběh k smíchu (ani smyšlený), ale k tomu, aby obchodník dokázal takovému to zájemci vysvětlit alespoň základní rozdíly mezi jízdními koly na trhu. Proto tento podrobnější návod pro tyto zákazníky.

Cenová hladina pro většinu „občasných“ cyklistů bude někde mezi 8-10 až 15 tisíci korunami. Je to cena, za kterou pořídíte kolo ve slušné kvalitě a životnosti komponentů (bereme-li v potaz výše napsané).

Bohužel budeme nuceni zapomenout na kategorii elektrokol, celoodpružených horských kol, cyklokrosových kol a valnou většinu silničních kol. Do obchodu tedy vstupujete s první ujasněnou věcí - kolik si můžu dovolit a chci do jízdního kola investovat. Otevíráte dveře specializované cyklistické prodejny. Nepropadejte depresi, je to podobné jako nákup čokolády. Taky existuje plno druhů, příchutí, velikostí, složení a cen. Jaké máme tedy kategorie a jaké jsou mezi nimi hlavní rozeznávací znaky?

SILNIČNÍ KOLA

- zapomeňte na Tour de France, Giro, Vueltu, Contadora, Kreuzigera, dnes už nejsou silniční kola jen pro závodníky. Jasným znakem silničních kol jsou úzké, hladké pláště (označení na boku pláště bude 700x23, nebo 23-622, číslo 23 udává šířku pláště a může to být také 19;20;21, pro úplnost druhé číslo je průměr kol; proč je jedno takové, druhé makové nebudeme rozebírat), pevná vidlice a hlavně do oblouku tvarované řídítka, tzv. berany. Brzdové páčky, společně s řadícími, budou klasické silniční (všeobecně známé jako dualy, řadíte vykloněním brzd. pák, případně pomocnou odřazovací páčkou; neřešme, že u Campagnola se páčky jmenují jinak než u Sramu, či Shimana). Převody budou 2x9;10, nebo pohodlnější 3x9 atd. Tzn. dva, nebo tři převodníky u klik a k tomu daný počet pastorků vzadu na kazetě. V námi vybrané cenové hladině není kolo děláno pro co nejlepší aerodynamický posed, směřující k co nejrychlejší, závodní jízdě. Spíše bude posed vzpřímenější, pohodlnější. Silniční kolo je pro ty z vás, co chtějí lehké, svižné kolo. Pozor! Je určeno jen na silnici a asfaltové cyklostezky. Kdo uvažuje o montáži blatníků a nosiče na brašny, tak bohužel…. Při troše improvizace snad……

FITNESS KOLA

- lehce si je můžete splést se silničními, vycházejí z nich. Užší, hladké pláště (rozměr 700x25, může být až 700x32, nebo také 25/32-622), lehký rám, pevná vidlice. Tím podobnost končí. Rovná řídítka a na nich páčky brzdové a řadící stejné jako u jiné kategorie kol (krosové a horské kola). Máme zde ráfkové brzdy, tzv. V-braky, případně kotoučové. Převody budou lehčí, s užitím třech převodníků a 8, nebo 9 pastorky. Na fitness kolo už nebude problém přimontovat blatníky, ani nosič na brašny. Stále se ale jedná o svižné, rychlé kolo, určené na asfaltový povrch.

KROSOVÁ A TREKINGOVÁ KOLA

- rozlišení těchto dvou kategorií je hodně o náhledu toho kterého obchodníka, či výrobce. Srozumitelně řečeno hybrid silničního a horské kola. Hlavní a společné znaky: stejný průměr kol jako silniční a fitness kola - 28“, přesněji 700, nebo 622 mm; stále úzké pláště, ovšem o něco širší - 32 až 45 mm, vzorek může být jak hladký, tak s hrubším vzorkem; odpružená vidlice (převážná většina modelů); brzdy V-brake, nebo kotoučové; rovná, nebo lehce prohnutá řídítka. Rozdíly? Krosové kolo bude budit dojem více sportovního kola. Žádné blatníky, žádný nosič, žádná zvýšená řídítka, dámská kola budou mít stále horní rámovou trubku, i když výrazně skosenou. Naopak tuto výbavu budou mít treková kola s tím, že dámskému rámu může horní rámová trubka chybět. Trekové kolo je určeno spíše na cesty do práce, nebo krátké výlety. Bude také váhově o něco těžší. To však neznamená, že si z krosového kola nemůžete udělat trekové a obráceně.

- do dané kategorie bychom mohli zařadit i tzv. CRUISERY. Jedná se o pohodlná kola na městské ježdění s využitím cyklostezek, převážně do práce, školy, na nákupy. Jsou zde patrné velké, zahnuté řídítka ve stylu motocyklových choperů, široké, hladké pláště a velmi pohodlné, polstrované sedlo. Kola využívají buď jednoho převodu, nebo řazení v náboji. U této kategorie jsou stále ještě výrazně zastoupeny chromo- molybdenové rámy.

HORSKÁ KOLA

Tak v této kategorii nás výrobci bombardují novinkami asi nejvíc. A nejvíc nám rozbombardovali mozek třemi průměry kol. Ale hezky popořádku. Horské kolo poznáte na prodejně ve změti kol již na první pohled - má široké, povětšinou hrubé pláště. A nemá berany! Má rovná, nebo zahnutá, široká řídítka (tzv. vlaštovky). Neodmyslitelným ukazatelem kategorie horských kol je také odpružená vidlice. Nepočítejte ale v těchto cenách se vzduchovým pružením! I ve Vaší cenové hladině převládají již kotoučové brzdy. Už jen sporadicky se vyskytnou i ráfkové V-braky. Převody, které poženou stroj vpřed, jsou 3 x 8; 9, nebo i 10 pastorků na kazetě. Kolo je určeno hlavně do terénu, takže převody budou lehké. Na rovinách, zpevněných cestách se Vám bude zdát, že kolo jede pomaleji. Ano, jede, ale nezávodíte, takže upřednostněte pohodlí, které horské kolo poskytuje ze všech kategorií největší. Nabízí i stabilitu a mohutnost, která budí pocit jistoty. Není problém na tato kola přidělat nosiče, ani blatníky. Také není problém vybrat vzorek pláště dle toho, jaký povrch budete preferovat. Nabídka je poměrně široká od hladších plášťů, téměř bez vzorku, až po hrubé výstupky do bláta. Nesmíme zapomenout na rozdíl mezi dámským a „pánským“ rámem. Toto nemusí být totiž na první pohled patrné (i když design by měl leccos napovědět). Hlavní a stěžejní rozdíl je v geometrii. Dámská kola jsou kratší a mají vzpřímenější posed. Dámské sedlo je kratší a v zadní části širší. A co průměry kol, které nám nadělali z mozku kaši? 26“ (559 mm)27,5“ (584 mm; 650B) 29“ (622 mm). V cenové hladině 10 - 15 tisíc budeme vybírat mezi těmito průměry hlavně z hlediska naší výšky, volby terénu a kdo lpí na váze, tak i dle hmotnosti (víte jakým způsobem je výrobci kolo váženo?). Vždy budou 26“ kola lehčí, v těžším terénu ovladatelnější, s o málo kvalitativně lepší výbavou. 29“ budou rychlejší, pohodlnější a v terénu lépe překonávat překážky. A 27,5“ bude takový kompromis mezi oběma. Tento staronový rozměr bude výhodný i pro menší postavy. A hlavně, kdo uvažuje v nynější době o nákupu horského kola, tak radíme raději větší rozměry než 26“. Tento donedávna jediný rozměr bude v nedaleké budoucnosti minulostí.

ZÁVĚREM PÁR upozornění, společné pro všechny kategorie:

  • tabulka rozměrů rámů, sloužící jako určitý prvotní návod, je k nahlédnutí zde - https://www.bs-bike.eu/blog/rady-a-tipy/rozdeleni-kategorii-jizdnich-kol. Určitě se vždy na kolo posaďte, nejlépe projeďte. Tato zkouška může hodně napovědět.
  • u všech rámů v námi určené cenové kategorii je použita slitina hliníku s jinými kovy.
  • neberte jako stěžejní při rozhodování o koupi kola v těchto cenách rozdíly v komponentech. Opravdu se jedná o bezvýznamné detaily. Všechny kvalitní značky užívají téměř stejné komponenty.
  • hydraulických, ale i mechanických kotoučových brzd se nemusíte obávat, i když jsou používány i u cenově nižších kol. Kotoučové brzdy se vyrábějí natolik dlouhou dobu, že jejich účinnost je prakticky stejná jako u dražších modelů.
  • sportovně založení zákazníci by si měli před nákupem silničního, nebo horského kola v ceně do 15 tisíc uvědomit, že na takovém kole objedou dva 100 km maratony např. v Beskydech, nebo Broumovských stěnách a bude nutná výměna většiny komponentů.

Jízdní kola od BS BIKE