Zimní období znamená přizpůsobení se chladným, mrazivým, občas hodně nevlídným podmínkám, a to nejen způsobem oblíkání a chování. Jízdní kolo potřebuje také určitou péči, aby s co nejmenšími ztrátami dočkalo teplých jarních dnů. Jinak bude k přípravě kola na zimu přistupovat sportovně zaměřený cyklista, jinak ten, kdo využívá kolo jako dopravní prostředek do práce (a míní jej užívat i v zimě) a jinak ten, kdo svého miláčka (rozuměj jízdní kolo) tzv. zazimuje a vytáhne až na jaře.

Začněme u cyklisty - sportovce.

Nebudeme u něj brát v potaz, zda má na toto období speciálně připravené kolo, tzv. zimáka, nebo si bude jedno z kol upravovat na drsnější povětrnostní podmínky. Vždy je totiž potřeba takovéto kolo připravit. Prvním krokem a naprostou nutností je montáž blatníků. Zejména ti, co využívají tréninků ve skupinách, by mohli nemile narazit u zkušenějších cyklistických harcovníků. Doporučujeme, a to i na horské kolo, takové blatníky, které pokryjí co největší obvod kol. Klasické, montované na zadní i přední vidlici pomocí drátů, které jsou nejstabilnější a nejpevnější. Není na škodu prodloužit blatníky zástěrkami, které zamezí dalšímu rozstřikování stékající vody z vnitřních částí. Dále je výhodné a vhodné sehnat starší pár zapletených kol. Sůl, kterou jsou sypány silnice, dokáže rozežrat nejen podrážky bot. Náboje, pláště, ale i konce výpletů ráfků (zejména v prostoru napojení na niple) jsou vystaveny permanentnímu útoku „ekologického“ způsobu vyrovnávání se s přírodou. Vyčištění středů, kladek přehazovaček, řetězů, pedálů, hlavového složení, výměna lanek a bowdenů, by měla být po letní sezóně samozřejmostí. Doporučujeme, pokud je to možné, raději instalovat „celobowdeny“ (nepřerušované bowdeny), pomaleji se zanáší. A nerezová lanka. Na řetěz určitě aplikovat oleje do vlhka a mokra. Použít raději starší, ale nepoškozené pláště. Kdo používá ráfkové brzdy, brzdové botky neměnit. Ovšem když jsou sjeté, nebo zvětralé, tak bez váhání výměna. Nejlépe však za gumičky určené převážně do mokra, které opravdu brzdí v zimních podmínkách (vyzkoušet, nechat si doporučit, záleží také na kvalitě stěny ráfků).

Cyklista - pracující, dojíždějící do zaměstnání, bude ke kolu přistupovat tak, aby bylo hlavně bezpečné na jízdu.

Mokro, sníh, led, břečka, to jsou hlavní pokrývky podzimních a zimních měsíců. I dopravující se cyklista by měl mít všechny pohyblivé části promazány, všechny upotřebené komponenty vyměněny. Zaměřit by se měl na pláště a blatníky. Pláště raději širší s univerzálnějším vzorkem, než balancovat po zasněžené, zledovatělé vozovce na slickách. Blatníky nejlépe široké (co umožňují vidlice) a dlouhé. Předpokládáme, že většina těchto cyklistů cestuje v civilnějším oblečení. Lépe designově nevyladěný blatník, než hnědo zmrzlá brázda na zádech.

No a cyklisté, kteří vyznávají jiné zimní sporty, nebo se oddávají hodokvasům a nemíní kolo využít ani k romantickým vyjížďkám zasněženou krajinou, máme návod jak kolo ochránit např. před všudypřítomným prachem.

Na rám použít třebas sprej Motorex - Bike Shine. Ochraný sprej použijeme samo sebou po řádném umytí kola a vyčištění všech jeho částí. Vhodná a vřele doporučovaná je rozborka / sborka, řečeno vojenskou terminologií. Tzn. celé kolo rozebrat do posledního šroubku, vše vyčistit, promazat, případně vyměnit a potom (za přispění např. fotek, které jste si během demontáže pořizovali - sranda) vše smontovat dohromady. Pro ušetření, nebo prodloužení životnosti plášťů je možno jejich napuštění silikonovým sprejem (záleží, v jakém prostředí bude bicykl skladován) a ponechat je lehce podhuštěné. Stejně tak pro životnost převodového ústrojí, přistoupíme k sundání řetězu, nebo zařadíme tak, aby byl na malém převodníku a malém pastorku. Co se týče skladování jízdního kola, určitě jsou vhodnější suchá místa, s konstantní, spíše plusovou teplotou. Když není jiná možnost a jste nuceni jej ponechat např. na balkóně, tak raději překrýt vzdušnou, nepromokavou zástěrou (zabalení do igelitového pytle se vyhněte). Majitelé odpružených vidlic, tlumičů a hydraulických brzd by měli zvolit první variantu. V druhém případě co nejvíce izolovat tyto části od chladu a vlhka (gufera / stěrky vidlic navíc napustit k tomu určeným olejem /silikon postačí/). Kola máme v bytech a domech většinou někde zavěšená, aby nezavazela průchodnosti jejich obyvatel. Tak prosím, ne vzhůru nohama (kolama)!

Kdo si na výše uvedené servisní úkony netroufne, může se obrátit bez váhání na náš servis.

Ten, kdo nepodcení přípravu svého kola jak na zimní ježdění, tak na uskladnění, bude zažívat příjemné zážitky z jízdy na kole zimní krajinou, potažmo mít náležitě, předem připravené kolo na jaro.

Abychom nezapomněli - zimní ježdění vyžaduje nezbytnou bezpečnostní ochranu, a to nejen z důvodu zákonné povinnosti. Světla, blikačky, reflexní prvky !!!!