„Panebože, na tom se zabiju! To neee!“

Nášlapy, espédéčka, looky, tajmy……., cyklistická hantýrka má pro systém nášlapných pedálů mnoho označení.

Zda na svět přišel s prvním patentem na pevné uchycení tretry k pedálu na svých silničních kolech Look, nebo Cinelli je v podstatě jedno. Důležité, že něco podobného vzniklo. Kdo si na tento / tyto patenty zvykne, nechce jinak. Proč? Jisté uchycení boty (tretry), která při nárazu nesjede z pedálu a nezpůsobí nepříjemné zranění holeně, či lýtka. Záběr nohou do pedálů je v celém průběhu otočení klikou, tím nedochází k ztrátě síly vkládané do pohybu kola (nepočítám úbytek celkových fyzických sil). Výhoda je patrná zejména při jízdě do kopce a při správném (kruhovém) šlapání po rovině. Systém je šetrný i k pohybovému aparátu jezdce. Nastavíte-li adekvátní odpor pružiny (má-li pedál tuto možnost) pro vycvaknutí a odpovídající umístění zarážky (kufru) na tretře, tak výrazně šetříte klouby a úpony již tak namáhaných nohou.

Nejčastější obava před rozhodnutím zda ano, či ne k svému horskému kolu pořídit „espéda“, je pád.

Vycvaknu, nebo dám salto s kolem na botách? U silničních kol obava směřuje spíše k chůzi v silničních tretrách, jejichž podrážka je hladká a celá bota je díky zarážce poměrně vysoko nad podložkou. MTB: každý s novými pedály spadne, ale jen při pomalé jízdě, nebo zastavení. Než si rozmyslíte jakou nohu vycvaknout, tak ležíte. Před vyjetím není od věci nacvakávat, vycvakávat a pořád dokola. V případě průjezdu náročnějším terénem si může biker tretru lehce povycvaknout (osobně nedoporučuji), ale jedná se hlavně o podvědomí pocit bezpečí. Zvyk a ježdění, to je oč tu běží. Při nárazu v rychlosti a předpokladu, že je pedál seřízen tak jak má, vycvakne botu (nebo obráceně) vždy. Silniční kola: silnic je o ježdění, ne o chození. A kdo zaměřuje ježdění na silničním kole k turistice, tak by měl zvolit univerzálnější MTB pedály a tretry.

Kdo má přesto strach o svůj „život“ a nášlapy jim nepřirostou k srdci, nebo si na ně zvykají pomaleji, pro ty existuje alternativa tzv. kombinované pedály.

Na jedné straně klasická mřížka neboli platforma, na druhé zámek nášlapného pedálu. Nevýhoda je v případě užívání treter s kufry, hledání správné strany pedálu. Je to něco podobného jako u silničních pedálů, kde je zámek jen na jedné straně. Opět je ale vše o zvyku. Opakovat, opakovat, opakovat. Nášlapné pedály jsou dnes hojně využívány i v cykloturistice, bikrosu, nebo sjezd. Specifické užívání je u dráhové cyklistiky, kde si silniční nášlapy (rozšířeněji looky)závodník jistí řemínkem známým z klasických klipsen. To jen pro zajímavost. Nášlapy tedy ano. Není se čeho obávat. Jen u freeridu a ostatních gravity disciplín je přeci jen praktičtější platforma.