Sedlo, pro některé sedátko, jízdního kola je nepostradatelný opěrný bod, na kterém dlí převážná část cyklistovi hmotnosti.

Sedlo je soustavně „zpracováváno“ při nasedání, sesedání, šlapání a naopak našemu hýždi vše vrací neustálou „masáží“. Výběr cyklistického sedla je alfou a omegou pohodlí během jízdy.

Někteří výrobci nabízí svá sedla přímo k otestování (namátkou FizikPrologo, nebo WTB). Je li tato možnost, není od věci ji využít, a to i za cenu nemalé investice do zapůjčení. Kdo má svoji sedací část „choulostivější“ k různým nežádoucím vlivům, které se projeví v delším časovém horizontu, tomu se investice vyplatí. K výběru může také posloužit, opět jen u některých výrobců, rozdělení sedel například dle ohebnosti páteře (Fizik), nebo speciálním měřením sedacích kostí (Specialized).

A právě anatomie našeho pozadí je důležitým aspekt při výběru.

Cyklistovo tělo by se mělo sedla dotýkat sedacími kostmi, ne měkkými tkáněmi. Těmi by měla volně proudit krev, důležitá pro správnou funkci např. pohlavních orgánů (zejména u mužů může dojít k nepříjemným poškozením, i trvalým). Proto je vhodné na sedle alespoň nějaký čas posedět. Samozřejmě, že svezení v okolí prodejny, kde právě vybíráte nové kolo, nemusí prozradit vše podstatné, ale na první negativní pocit se spolehnout dá. A čekat několik set kilometrů na prosezení polstrování můžou být muka, která úspěšně odrazují od jízdy na kole.

Při výběru přihlédneme také k druhu a použití jízdního kola, jestliže sedlo kupujeme samostatně. Na silničnífitness a krosová kola se užívají tvrdší a delší sedla, na horská kratší, odolnější, polstrovanější.Sedla se dále mohou dělit na dámská (v pánevní části širší), pánská a dětská (krátká, spíše dětský design, polstrování měkčí).

Polstrované, gelové = pohodlnější?

Ano, ale jen na krátké vyjížďky do blízkého okolí bydliště, při cestách do práce, či nákupy. Na dlouhé vyjížďky, sportovní využití, nebo závodní nasazení bude naopak na škodu. Při intenzivním šlapání se měkká vrstva kroutí a může tak docházet k oděrkům a otlaků sedacích a stehenních částí.

Na trhu je spoustu modelů sedel, vybere si opravdu každý. Proto rada závěrem - zkoušet, zkoušet, zkoušet.