K napsání článku mne dohnala událost týden stará. Za dobu ježdění na kole, jsem spadl mnohokrát. Občas zemský povrch otestovala i hlava. Vždy náraz tlumila pro mne naprosto nezbytná věcička, která obepíná můj centrální…….lidstva - přilba, neboli helma.

Pro mne je tento vynález neodmyslitelnou součástí jízdy na kole a jedno jestli při jízdě s dítětem 2 km do školky, nebo na celodenním švihu s kamarády. Nad smyslem helmy jsem zauvažoval vždy, když někomu helma ochránila to, co řídí naše tělo. Tyto situace se mě však nedotýkali nijak výrazně. Až do zmíněného minulého týdne. Nebudu se rozepisovat, co bylo příčinou pádu, kde se udál, na jakém kole. Podstatou je, že to byla pořádná „šlupka“ o beton a bolelo to. Helma naštěstí šlupka nebyla a na 100% ochránila můj mozek s IQ 150 od vypadnutí z jeho odvěké pozice. Pád odneslo „jen“ odřené čelo, nateklý nos, rozseklé rty a (snad jen) blokace krční páteře s lehkým brněním prstů pravé ruky. Dostal jsem nápad, že zničenou helmu vystavím u nás v obchodě. A důvod?

Odstrašující! Stále převládají cyklisté, kteří povinnou výbavou dítěte a mladistvého do 18 let věku, opovrhují.

Spoléhají se na to, že „jim se nic nestane, přece umí jezdit“, nebo „jezdí tak málo na kole, tak nač zátěž……“. Dalšími argumenty jsou: „potí se mi hlava…., je to moc těžký….. , vůbec mi nesluší….., tolik peněz…..“. V jednom cyklistickém časopise jsem četl názory cyklistů (i zkušených) na užívání přilby. Docela mne překvapilo tvrzení, že cyklo helmy jsou jen prodejním tahem výrobců. Hmm….. Jen je potřeba si uvědomit, že….. Pády z kola na hlavu jsou nejčastější příčinou zranění. Přes řídítka nepadáte nohama napřed a málo kdo se umí smotat do judo, nebo aikido kotoulu. Poškozený mozek je určitě víc, než zlomeniny, odřeniny a další poškození zbytku těla. Lidí přibývá, a to nejen na silnicích, ale i cyklostezkách a lesních cestách. S tím je spojen i vzrůstající počet dopravních prostředků, od jízdních kol až po nákladní automobily. Cyklista je vedle chodce nejvíce zranitelný účastník silničního provozu. A co si budeme nalhávat, v naší republice nejvíce přehlížený a opovrhovaný účastník.

Dalším aspektem jsou technologie při výrobě kola a jeho následné využití k ještě rychlejší, techničtější, riskantnější jízdě.

Na kolech dnes můžete dělat neskutečné věci, od rychlosti jízdy na silničním kole blížící se hranici sta kilometrů, až po skoky s horským kolem do 10 metrové (i větší) hlubiny. Jedná se o extrémní případy, ale pro lidi, kteří si dovolí tyto věci na kole, je přilba naprostá samozřejmost. Pro širší cyklistickou veřejnost může být extrém jízda po silnici I.A třídy, nebo po cyklostezce plné bruslařů. Místa, hojně cyklisty využívána. Přesto, troufnu si tvrdit, 80% z nich nemá helmu. A právě tito občasní cyklisté by měli mít bezpečnou pokrývku hlavy povinně. Všichni cyklisté by měli mít helmu povinně!

Podíváme se na problém užívání přilby řečí peněz. Dnes již pořídíte velmi kvalitní přilbu s technologiemi přispívající k ochraně i komfortu za částku kolem 1500,-Kč (přihřeji si polívčičku - např. UVEX I-Vo).

Nedojde-li k takovému poškození, že je helma nepoužitelná (výrobci radí helmu vyměnit při jakémkoliv nárazu, ale…….), může Vám vydržet i několik let. Při 10 letech je to roční investice 130,-Kč. Kolik stojí naše náklady spojené s úrazem? Vedle jasného ochranného prvku a snižující se ceně, by měl být dalším motivem vzor, příklad, osvěta. Nynější profesionálové jsou povinni vozit během závodů přilby. Bohužel mimo závody, během tréninků její užívání není již tak časté. Nemluvě o bývalých elitních závodnících. Tito jezdci jsou vzory pro mladé, kteří se v nich „vidí“. A rodiče? Když vidím rodinku na kolech, kdy děti mají helmu a rodiče ne, mám chuť je zastavit a přímo před jejich ratolestmi si zahrát na učitele. Líbí se mi reakce jednoho kamaráda na zdravícího cyklisty bez přilby. Místo opětování pozdravu se jej zeptá, jestli nezapomněl doma helmu. Jsem proto rád, že můžeme být částečně součástí bezpečnostní akce Městské policie Brno, zaměřené právě na užívání tohoto ochranného prostředku. A osvěty naštěstí přibývá.

Závěr, varování, prosba?

Je opravdu velký risk nechránit si centrální zdroj našeho těla. Nerad bych tady sestavoval seznam lidí, kteří pád „nerozchodili“. Určitě si sami vzpomenete na některá jména. A to nejen s profesionální cyklistiky. Proto prosím: „ Mějte při jízdě na kole helmu! Na hlavě! Jedno jestli jedete do práce, nebo se vykoupat, nebo za sportem! Není to tak strašný, dá se unést, ve větru je i příjemná, v zimě společně s čepičkou dobrá izolace. Blembák Vás může ochránit před řadou problémů! Dejte na mě.

Cyklistické přiby najdete zde.